Dziś jest środa, 21 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Piotr

Jak walczyć ze stresem?

Jak walczyć ze stresem?

Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lu psychiczne, niebezpieczeństwo, sytuacje niecodzienne, trudne. Bodźce te wywołują reakcję obronną organizmu, jego mobilizację w kryzysowych momentach, jeżeli stres jest krótkotrwały. Jeżeli zaś trwa bardzo długo, może powodować osłabienie, apatię, niepokój, a także dolegliwości fizyczne. W niektórych przypadkach prowadzić może do depresji.

Co to jest stres?

W dzisiejszym szybkim trybie życia codziennie jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje. Jazda w zatłoczonym autobusie czy trąbiący kierowca może wywołać stres. Wymogi, które stawia dzisiejszy świat przed mieszkańcami metropolii, praca po 10 godzin dziennie, brak wolnego czasu, zanieczyszczone środowisko, życie w pojedynkę, to wszystko czynniki zwiększające ryzyko występowania długotrwałego stresu. Oczywiście każdy jest inny i inaczej odbiera bodźce, które codziennie do niego docierają w niezliczonej ilości.

A jak to się wszystko dzieje? Bodźce docierają do mózgu, do przysadki mózgowej, która wydziela do krwi hormon pobudzający nadnercza. Te zaś zaczynają produkować zwiększoną ilość adrenaliny i noradrenaliny, co objawia się wyższym ciśnieniem krwi oraz szybszym biciem serca. Organizm jest gotowy do podjęcia walki, wzmocniony psychicznie i fizycznie może przeciwdziałać przeciwnościom, które stoją na jego drodze. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, nasze zdrowie jest zagrożone, gdyż organizm ulega wyczerpaniu, spada jego odporność, przez co jesteśmy bardziej narażeni na infekcje oraz zaburzenia na tle psychicznym.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy.

Na długotrwały stres często narażeni są np. pracownicy dużych korporacji, w których wszystko poddane jest nieustannej kontroli, brak jest ciepłych, przyjacielskich relacji, a dodatkowo komunikacja wewnątrz firmy nie przebiega sprawnie. Taka sytuacja męczy, powoduje dyskomfort i stres, który jeżeli trwa zbyt długo, prowadzi do niedomagań na tle fizycznym i psychicznym.

Wg amerykańskich badań najbardziej stresującym przeżyciem jest śmierć małżonka lub bliskiej osoby, rozwód, separacja, następnie plasują się kłopoty ze zdrowiem, kara więzienia, ślub, utrata pracy i przejście na emeryturę.

Jak wpływa na człowieka długotrwały stres? Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Po pierwsze, problemy ze snem, jeśli budzisz się w nocy, czujesz kołatanie serca, masz niespokojne myśli, nie możesz długo zasnąć. Po drugie, jeśli często miewasz bóle głowy, jesteś często rozdrażniona, płaczesz bez większego powodu, wybuchasz agresją. Stres powoduje także problemy żołądkowe, suchość w ustach, trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej. Ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać te objawy i zacząć im przeciwdziałać. Długotrwały i silny stres może prowadzić do zawału, choroby wrzodowej, zaburzeń miesiączkowania, erekcji, zaburzeń rytmu serca a także do nerwicy lub depresji.

dodano dnia: 31 sierpnia 2007r.

Wasze komentarze

Nesrin
18 Grudzień 2015, 08:59
Tocuodhwn! That's a really cool way of putting it!
Nesrin
18 Grudzień 2015, 08:58
Tocuodhwn! That's a really cool way of putting it!
Nesrin
18 Grudzień 2015, 08:58
Tocuodhwn! That's a really cool way of putting it!
Justa
22 Wrzesień 2011, 09:30
Troche mało tych wiadomości ... ale może byc
David
02 Listopad 2010, 18:10
Malo ale konkretnie wedlug mnie :)dostalem 5- :) w 2 TI :) pozdrawiam i dzieki.
monika
17 Marzec 2010, 11:22
ale mało zal pl
kasiax
27 Listopad 2009, 21:41
ogólnie mało o streie !
ania
01 Sierpień 2009, 16:46
ja niemogę zwalczyć stresu jak gdzieś jde czy jade do rodziny czy na wesele boje się coś kolwiek wziąść do renki i czy ktoś mi może tym pomuc zwalczyć stres
Daria
27 Czerwiec 2009, 16:28
Tekst do końca nie wyczerpuje tematu. Raczej ogólnikowo, mało konkretów!
kasia
01 Czerwiec 2009, 12:09
zabrakło tu mi informacji o współpracownikach, którzy za wszelką cenę usiłują udowodnić ze jesteś do niczego, i tylko oni mają racje. jak sobie radzić z takim osobami którzy stwarzają tzw. wyścig szczurów
niuuuunka92
02 Marzec 2009, 16:04
malo tego dajcie więcej
Kornel
05 Styczeń 2009, 17:10
dosiego roku
jakub
03 Grudzień 2008, 17:33
malo informacji
Monika
01 Kwiecień 2008, 16:43
nie zbyt dużo informacji mozna by bylo dowiedziec sie czegos wiecej ale ........szkoda naprawde moglo by byc ich wiecej
Kamila
16 Luty 2008, 17:23
Za malo informacji....mozna jeszce dodac jakie sa skutki fizyczne i psychiczne stresu jakie sa objawy stresu
Ala
31 Styczeń 2008, 17:34
Y.. Mało o stresie..:| Przydałoby sie też co powoduje stres..:|
Moja opinia :*